Kurtarma & Standby Hizmetleri

Kurtarma ve Standby Hizmetleri Nedir? Temel özellikleri, hizmetleri içeriği ve alanları, amaçları, kullanılan malzemeler, detay ve faydaları.

Kurtarma & Standby Hizmetleri
Kurtarma & Standby Hizmetleri

Kurtarma ve Standby Hizmetleri Nedir?

Standby hizmeti, özellikle endüstriyel yapılarda çalışan kişilerin, kapalı alanlarda ve yüksek kesimlerde güvenli bir şekilde çalışabilmeleri için dikey ve yatay geçici olarak yaşam hatları oluşturmak, bunların kontrollerini sağlamak, saha keşiflerinin yapılarak önlemlerin alınmasıyla birlikte bunların raporlanmasının sağlanmasıdır.

Standby hizmeti ile beraber gerekli ekipmanlar oluşturulur ve sağlanan kurtarma ekipleri ile beraber her zaman beklenen şekilde hazır bulunma hizmetleri sunarlar. Çalışma hizmeti olarak profesyonel olarak gerekli bir altyapının sağlanarak güvenlik önlemlerinin alınması ve birbirini tamamlaması görülen detaylar arasındadır. Her şeyden önce can güvenliğinin sağlanması ve korumalı olarak destek hatlarının oluşturulması da önemli bir özelliği olarak görülür.

Kurtarma ve Standby Hizmetlerinin Temel Özellikleri

Öncelikle daha çok endüstriyel binalar ve aynı zamanda yüksek binaların dış cephelerinde çalışma zorunluluğu olan kişilerin donanımlarının beklenen şekilde sağlanması için çalışır. Olası her durum için oluşturulmuş olan ekipmanlar ve içerikleri verilecek olan hizmetin kalitesi ve detaylarını da etkileyecek boyuta taşınır. Çalışma alanında can güvenliği ve çevreye zarar verilemeden ekipmanların kullanılması ayrı bir uzmanlık gerektirir.

Bilge Endüstriyel Dağcılık Hizmetleri ile beraber standby ve kurtarma çalışmaları en ince detayına kadar düşünülmüş olup hizmet kalitesi olarak gerekli destek ileri seviyeye çıkarılmaya çalışılmıştır. Oluşabilecek acil durumlarda deneyimli kurtarma personelleri ile birlikte ve personeli güvenli bir bölgeye tahliye etmek üzere kurulmuş olan uzman bir personel eşliğinde çalışıyoruz.

Yüksek binaların dış cephelerde çalışılması zorunlu olan bölümlerinde çalışmak üzere gerekli bilgi ile donatılmış personelin birçok ihtiyacı göz önünde bulundurularak birbirini tamamlar nitelikte önlemler alınmıştır. Alınan önlemler ile beraber gerekli ve kaliteli hizmetin sunulması sağlanıyor. Önlemlerin kapsamını geliştirmesi ve teknolojik gelişmelerle de uyumlu olması tercih edilme oranını arttırmış olacaktır.

Kurtarma ve Standby Hizmetleri İçeriği

Endüstriyel dağcılık hizmetleri ve iple erişim hizmetleri var olan yerleşkeden gerekli hatların usulüne uygun olarak hazırlanması ve onarımların gerçekleştirilmesi şeklinde tamamlanır. Bu desteğin sağlanabilmesi için yaşam hatları oluşturulur ve gerekli alt yapı çalışmaları sayesinde güvenli bir çalışma yapılır.

Yüksek kesimlerde çalışmanın zorlu bir süreç olması sebebiyle belirli eğitim alınmadan bahsi geçen hizmetlerin sunulması söz konusu değildir. Bilgi olarak da hazırlıklı olunması gereken bir hizmet içeriğine sahiptir. Bu sektörde ön planda tutulması gereken teknik, güvenilir, pratik ve rasyonel çözümler ile var olmayı ilke edinen firmamız destek olunması gereken bilgi içeriğini de sizlere sunuyor. Özellikle iple erişimin sağlanması gereken ve bu potansiyelin deneyim ve uzmanlık gerektiren bir alan olmasından dolayı dikkat gerektirdiği açık bir şekilde belirtilmiştir. Uzman bir personel ve oluşabilecek herhangi bir durumda hızlı ve akılcı çözümlerin üretilebilmesi görülmesi gereken öğelerdir.

Kurtarma ve Standby Hizmetlerinin Amaçları

Kurtarma Hizmetleri ve Amaçları
Kurtarma Hizmetleri ve Amaçları

İp ile ulaşımın sağlanması gereken alanların incelikleri ve geniş bir alanda bulunması amaçlı olarak da gerekli bilgi donanımını gerektiriyor. İple erişim hizmetleri esnasında oluşabilecek tehlike ve sorunlara karşı önlemlerin alınması ve uygulama sırasında da hassasiyet gösterilmesi gereken ekipmanlara sahip olması gerekir.

Yüksek kesimlerde özellikle binaların ve dış cephelerin bakım ve onarımının gerektiği alanlarda gerekli hizmetin sunulmasını sağlar. Hizmetin gerçekleştirilmesi esnasında detayların atlatmadan dikkate alınması gerekir. Aynı zamanda oldukça sağlıklı ve güvenilir ekipmanlara sahip olunması da bu sektörde önemli bir yere sahiptir. Bilge Endüstriyel Dağcılık Hizmetleri ile beraber güvenli bir şekilde ulaşımın sağlanıp destek almanız mümkündür.

Ülkemizde de enerji, telekomünikasyon, inşaat ve eğlence hizmetleri gibi farklı ve çeşitli alanlarda İple Erişim (Endüstriyel Dağcılık) destekleri sunulur. Güvenilir ve hızlı çözümler ile beraber yüksek kesimler yapılması gereken işlemler gerektiği şekilde sunulur. İple erişim teknisyenlerinin bir araya gelerek çözümler üretip daha iyi nasıl hizmet verileceği hususunda gündem oluşturmaları da sektörün ivme kaybetmeden gelişmesi ve ilerlemesinde oldukça önemli bir detay oluşturuyor.

Endüstriyel Dağcılık Kapsamında Hizmet Alanları

İncelik ve profesyonel detay içeriklere sahip olunmasını gerektiren bir sektör olması sebebiyle ekipmanların da bu doğrultuda hazırlanması gerekli görülmüştür. Temel özelliğin ve sağlanması beklenen kriterin öncelik olarak emniyet unsurudur. Emniyetli bir şekilde gerekli araçların hazırlanması ve hangi prosedürün uygulanacağının önceden belirlenmiş olması bir artı kazandıracaktır.

Endüstriyel Dağcılık Kapsamında Hizmet Alanları
Endüstriyel Dağcılık Kapsamında Hizmet Alanları

Hizmet alanları olarak en çok bilinen alışveriş merkezleri (AVM),gökdelenler, iş merkezleri, kamu binaları gibi kullanımı her zaman ön planda olabilen yüksek binaların dış ve iç cepheleriyle beraber , yüksek tavan ve çatı bölümlerinde yapılması beklenen temizlik işlemleri, cam silme , izolasyon, bakım işlemleri, boya yapılması için öncelikle iple erişim hizmetinin görülmesi gerekiyor. Hizmet alanları kapsamında değişiklik ve çeşitlilik gösteren mekanların sadece iç cephesinin hijyen, bakım ve onarımı değil aynı zamanda dış cephelerin de temizlenmesi ve gerekli bakımlarının yapılması kaçınılmaz bir gerçektir. İşte tam da bu noktada Bilge Endüstriyel Dağcılık olarak gerekli görülen işlemleriniz için destek almanız mümkündür.

Çalışma ve hizmet alanları olarak ekleme yapabileceğimiz mekanlar ve dış cephe çalışmaları için artış göstermiştir diyebiliriz. Örneğin konser, tiyatro, iş merkezleri, kamu binaları, geniş hacimli stadyumlar, açık hava konser, tiyatro ve gösteri alanları gibi etkinlik mekanlarında kaliteli hizmetlerin sunulmaya devam ettiği görülürü. Özellikle bu alanlarda güvenli kontrol sağlandıktan sonra detaylı inceleme yapılması ile beraber işlem basamakları oluşturulur ve gerekli ekipmanlar ile hizmetler verilir.

Kurtarma ve standby hizmetleri ile beraber çeşitlendirilmiş alanlarda hizmetlerin verilmesi söz konusu olabilir. Örneğin özel ve ışık ses sistemi, ses izolasyonu, kamera ekipmanlarının montajı ve demontajı, sahnelerin dikkatli bir şekilde kurulum ve tekrardan çıkarılması, uçma efekti gibi özel kurumları incelemek ve yapmak özellikle iple erişim teknisyenlerinin yapacağı hizmetler arasında yer alıyor. Bu sayede alınan desteğin güvenlik önlemleri alındıktan sonra gerçekleştirilmesi de ayrı bir içerik olarak karşımıza çıkıyor.

Kurtarma ve Standby Hizmetleri Hizmet Çeşitliliği

Hizmet alanının çeşitli ve farklılık göstermesi kurtarma ve standby hizmetleri için detaylandırılmıştır. Turizm sektörü için eğlence parkları, milli parklar, doğa koruma alanları, otellerde iple erişimin sağlanmasına yardımcı olan teknisyenlerden destek alırlar. Hizmet alanının kapsamlı ve çeşitli olması ile beraber verilen emniyetli hizmetin önemini de her geçen gün arttırmıştır.

Endüstriyel Dağcı Kurtarma Ekibi
Endüstriyel Dağcı Kurtarma Ekibi

Güvenlik önlemlerin en üst düzeyde alındığı ve gerekli eğitimlerle oluşturduğumuz personelimiz ile hizmet sunuyoruz. Bilge Endüstriyel Dağcılık Hizmetleri ile kapsamımızı genişletiyor ve teknolojik gelişmelerle uyumlu sistemimizle hizmetlerimizi sunmaya devam ediyoruz.

Hizmet çeşitliliğin fazla olması sektör içinde kullanılan araç gereç ve tüm ekipmanların da önemini gösterir. Sağlam ve dayanıklı ekipmanların olması ve bu konuda gerekli olanları temin edilmesi de işlerin kalitesini arttırmış olacaktır. Sadece bulunduğumuz mekanların iç dekorasyonu ve iç donanımı ile ilgili yapılanlar değil dış cephede de var olması gereken tüm onarım ve bakımların düzenli olarak yapılması arttır.

Rutin aralıklarla bakımların ve onarımların yapılması bulunduğunuz konumları daha dayanıklı ve göze hitap eder duruma gelmesine yardımcı olacaktır. Yalnızca bakım ve onarım olarak değil aynı zamanda yüksek kesimlerde uygulanması gereken bazı detay gerektiren uygulamalar gündeme gelebilir. Bu sebeple sizler de Bilge Endüstriyel Dağcılık Hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Endüstriyel dağcılık günümüzde olduğu kadar geçmişte de özellikle dikkat çekilen sektörlerden biri olmuştur. Hizmetin sunulması ve gereken uygulamaların ekipmanlarla gerektiği şekilde gerçekleşebilmesi için profesyonel bir şekilde eğitilmiş ve kendini geliştirmiş personele gereksinim duyulur. Firmamız sizlere gereksinim duyduğunuz uzman kadro ile tam destekli bir hizmet sunuyor.

Endüstriyel Dağcılık Hangi Malzemeler Kullanılarak Yapılır?

İple erişim (Rope Access) yani endüstriyel dağcılık ulaşılması zor olan alanlarda destek malzemeler kullanılır. Bu destek malzemelerin içeriği ve özellikleri hakkında bilgi edinmek ve sektörü yakından tanımak istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilir bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sebeple bilgi edinmenin önem kazandığı sektörün ince detaylarının bilinmesi ve uygumla aşamaları hakkında fikir sahibi olmamız önemli bir duruma gelmiştir. Uygulama esnasında kullanılan sepet, vinç, iskele gibi geleneksel yöntemler kullanılmadan, içeriğinde kendine özgü olan ip teknikleri kullanılarak ulaşılabilir duruma yardımcı olan ekipmanlar kullanılır.

Bilge Endüstriyel Dağcılık Hizmetleri değişen teknoloji ile beraber var olan altyapısında çeşitli değişiklikler yapmış ve gereken hizmetin kapasitesini geliştirmiş durumdadır. Bazı alanlara ulaşılması zor olsa da koşulların düzenlenmesi için gerekli çalışmalar sağlanır. Oluşabilecek tehlikeler için de gerekli önlemler alınarak emniyet şeridi oluşturulmuştur.

Endüstriyel dağcılık yüksek binalar, rüzgâr tribünleri, kuleler, kubbeler gibi noktalara ulaşımın sağlanması için gerekli eğitimlerin verildiği özel bir alan olarak bilinir. Dünya çapında kabul ediliş eğitimlerin detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Endüstriyel Dağcılık Eğitim Süreci

Dünya çapında kabul edilmiş eğitimin detayları ve içerikleri özellikle endüstriyel dağcılık sistemlerinde uygulanır diyebiliriz. Aynı zamanda bahsi geçen eğitimlerin alınması ve hizmet alanına uygulanması da gerekli olan koşullarda biri haline gelmiştir. Tüm alanlarda olduğu gibi bu sektörde bilginin öneminin yanı sıra uygulama aşamaları da dikkat çeker boyuta ulaşmıştır. Bilginin sağlanması uygulanması ve çeşitlilik göstererek hizmet sektörüne yansıma beklenen kriterler arasında yer alır.

Endüstriyel dağcılık hizmeti kapsamında verilen eğitimlerden biri olarak görülen IRATA (Industrial Rope Access Trade Association) Endüstriyel İple Erişim Ticaret Birliği olarak detaylarıyla bilinir ve içeriği güncellenir. Bir eğitim ise SPRAT (The Society of Professional Rope Access Techinicias) profesyonel İple Erişim Teknisyenleri Topluluğu olarak belirtilmiştir. IRATA, İngiltere temeline dayanan daha çok Avrupa’da yaygınlık gösterdiği yapılana araştırmalar sonrasında bildirilmiştir. SPRAT ise öncelikli olarak Kuzey Amerika merkezli olmakla beraber Amerika’da da yaygınlık göstermiştir.

Endüstriyel dağcılık alanının içeriği ve evrensel boyutta verilen eğitimlerin içeriklerinin de bilinmesi bu alanda çalışan ve bu alanın sunduğu hizmetlerden faydalanmak isteyen kişiler için özelikle önemlidir. Yapılan çalışmaların detayları ve en iyi dereceye ulaşması için hangi bilgilere ulaşılması gerektiğinin bilinmesi de dikkat çekici bir boyuta ulaşmıştır diyebiliriz.

Evrensel boyutta incelediğimiz iple erişim ve detayları Türkiye’de de mağaracı ve dağcıların kullanmış olduğu tekniklerle yapılan bir faaliyet olarak başlamış olsa da tarihi süreç içerisinde SPRAT ve IRATA bünyesinde yer alan toplulukların ortaya çıkması ve aynı zamanda dağcılık ve mağaracılık alanlarında oldukça farklı bir ip teknikleriyle beraber sonuca ulaşılmaya çalışıldığı oraya çıkmıştır denilebilir.

Yüksek Alanlarda Çalışmanın Detayları

Günümüz dünyasında birçok sektörün çalışma koşulları teknolojik gelişmelerle ilerlemeye son sürat devam ediyor. Endüstriyel dağcılık sektörü de bu gelişmeleri yakından takip ederek hızlı ve kalıcı çözümler üretmeye devam eder. Örneğin yapılacak hizmetin çalışma alanına göre bir plan haritası çıkarması düzenli ve profesyonel bir şekilde çalışıldığını ve gerekli donanımların sağlanmaya çalışıldığını gösterir. Bahsi geçen tüm detayların sağlanarak uzman ekiplerle istediğiniz hizmet yanınızda olan Bilge Endüstriyel Dağcılık Hizmetleri çalışma prensiplerini yenileyerek hizmet sunuyor.

Yüksek kesimlerde çalışmanın en az değeri olarak 1.5 metre belirlenmiştir denilebilir. Aynı zamanda Avrupa Birliğine bağlı olarak çeşitli birçok ülke de bu standartları kabul ederek çalışmaları belirenmiş olan bu aralığa göre sürdürüyor. Yapılan araştırmalar ile beraber belirlenen bu limit birçok kişi tarafından uygulanmaya çalışılır.

Ülkemiz standartlarında da uluslararası kabul edilmiş olan bu yükseklik değerine göre çalışmalar sürdürülüyor diyebiliriz. 1.5 metrenin üzerinde görülen yüksekliklerde yapılan bütün çalışmaların içeriğinde gerekli eğitimlerini almış olan uzman personelin ve koşulların en üste düzey emniyet önlemleri kapsamında alındığı görülmüştür. Her şeyden öce belirlenen kriter üst düzey bir emniyet koşullarının sağlanmasıdır.

Kurtarma ve Standby Hizmetleri Faydaları

Kurtarma ve Standby hizmetleri sağladığı fayda ve geliştirilen hizmet içeriğiyle beraber her geçen gün ilerlemeye devam ediyor. Dış cephelerin ve yüksek kesimlerde bulunan, yapılması gereken bakım çalışmalarının nasıl yapılacağına dair endişelenmenize gerek kalmadan hizmetleri alabilirsiniz. Özellikle belirtilen alanlarda gerekli hizmet kalitesi için gerekli tüm tedbir ve önlemlerin alınması ve bu doğrultuda ilerleme sağlanması gerektiği görülmüştür.

Bilge Endüstriyel Dağcılık Hizmetleri ile iletişime geçerek almak istediğiniz hizmetin içeriğini belirtebilir ve uzman ekip ile beraber bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Kurtarma hizmetleri kapsamında belirlenmiş alanların bakım ve onarımı ile gerekli olan uygulamaların yapılması da dikkat çeken özellikler arasında yer alır. Aynı zamanda işlemlerin sağlıklı ve beklenenin üstünde bir potansiyel ile gerçekleşmesi de ayrı olarak beklenen bir özelliktir.

Güvenlik ağı hizmetleri kapsamında uygulamaların detaylarının göz önünde bulundurulması ve hangi alanda hizmet veriliyorsa bu alana göre yeni bir işlem basamağı oluşturulması da faydalarından biri olarak görülür. Diğer tüm alanlardan farklılık göstererek yüksek kesimlerde çalışmanın gerektirdiği titizlik ve özen ile birlikte profesyonel bilgi donanımı da alınacak hizmetin fayda sağlaması açısından ayrı bir niteliktir. Kullanılan tekniklerin ve sağlam ekipmanların bakımının yapılması da fayda sağlayacaktır. Verilen hizmet esnasında kullanılan malzemelerin gerekli hijyen ve bakımın yapılmış olması da ayrıca bir önem taşır.

Kurtarma ve Standby Hizmetleri Güvenliği

Kurtarma ve standby çalışmaları içeriğindeki ekipman ve uzman kişiler tarafından sunulduğunda beklenenin üzerinde bir performans sergilenmiş olur. Bu sayede ulaşılmak istene yüksek alanlarda ayrı bir içerik oluşturulur ve buna göre alınan tedbirlerin de kapsam alanı geliştirilmiş olur.

Yaşanabilecek olası olumsuz durumlar karşısında var olan sistemi her daim çalışır şekilde tutabilmek adına geliştirilmiş olan teknolojik donanımların da kullanılıyor olması gerekir. Verilen talimatlar ile birlikte incelik ve dikkat gerektiren bu çalışma alanında yoğun güvenlik önlemleri alınarak muhafaza edilir.

Yüksek alanlarda ışıklandırma, tamirat, bina giydirme, boyama ve kaynak işleri gibi özellikle iple erişim ve arama kurtarma için özel tasarlanmış olan çanta ve yardımcı ekipmanların üretimi de görülmüştür. Kullanılan bu ekipmanlar ve özel olarak üretimi yapılmış olan çantalar yapılan iş esnasında kolaylık sağlayıp yüksek bir performans elde edilmesine yardımcı olur.

Bilge Endüstriyel Dağcılık Hizmetleri olarak gerekli donanım ve sağladığımız ekipmanlarla sizlere kaliteli ve güvenli bir hizmet sunmayı prensip haline getirmiş bulunuyoruz. Sizler de kurtarma ve standby hizmetlerinden en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız, bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Uzman personel ve ekipmanlarımızla destek olmak için hizmet sunuyoruz.